Povestea din spatele halatului alb! Află de la medicul stomatolog Dumitru Romaniuc cum a început totul, dar și de ce a lăsat muzica

Invitat în platoul O Seară Perfectă a fost medicul stomatolog Dumitru Romaniuc.

Fiind întrebat cum își aduce aminte el prima zi în clinică, Dumitru a dezvăluit: „În prima zi am avut doar un pacient, o prietenă de a mea, Oxana. Țin minte și acum că am programat-o pe la 14, ca să reușesc de dimineață să aranjez toate lucrurile. Eu în acel moment aveam lucrați 8 ani într-o altă clinică stomatologică și atunci a fost ceva nou pentru mine. A fost cea mai bună decizie pentru mine ceea ce am făcut atunci”.

„Primul contact cu stomatologia a fost prin 2003, am început vara cât timp eram la ore, eram și curier, duceam proteze dentare din Strășeni în Chișinău. Nu a fost o dorință de mic copil ca să devin stomatolog, cu protezele acestea mi-a plăcut și astfel am început să intru în sfera aceasta”.

„Stomatologia este la fel ca oricare profesie, dacă ești specialist bun atunci o să fii și apreciat, o să ai și bani și de toate. Dacă ești mai puțin bun, atunci o să trăiești de azi pe mâine. Ca să îți dai seama dacă medicul este bun sau nu, trebuie să ai o conexiune cu el, să simți că este medicul tău și să mergi cu încredere la el. Iar dacă a spus că așa trebuie făcut, atunci așa facem.”.

De mic, Dumitru Romaniuc își dorea să devină acordeonist, acesta a menționat: „Eu nu mai cânt la acordeon acum, însă feciorul meu cu siguranță va cânta”.

Dr Romaniuc
Sună acum Trimite email Contact pe WhatsApp Contact pe Messenger